Metoda na radość w rodzinie
Skąd nasze dzieci znają przeboje muzyczne? Jak to się dzieje, że pamiętają nie tylko melodię ale fragmenty tekstu, nazwy zespołów czy wykonawców?
Oto jeden z sekretów Nauki mimo woli. Słuchając radia - w samochodzie, w domu, w sklepie - nasz mózg poznaje obecne hity, nawet jeśli tego nie chce. Choć nieświadomie - wpadają one w ucho. Pomyśl, co się stanie jeśli zamiast listy przebojów, Twoje dziecko posłucha ortografii, tabliczki mnożenia, alfabetu, odmian przez przypadki...
Każde dziecko jest mądre i może osiągnąć sukces, jeśli tylko dostanie na to szansę

Czy pamiętasz jeszcze, jak wyglądała Twoja nauka mnożenia? Pasjonujące zajęcie, prawda?  Ale wątpliwe, czy pamiętasz, jak weszło Ci do głowy słowo "mama". Słyszymy je od pierwszych chwil życia, aż pewnego dnia - eureka - znamy je i to bez wizyty w szkole. Podobnie działają nasze zestawy. 

Odtwarzajce nagrania dziecku jak najczęściej. Nie oczekujcie natychmiastowych efektów. One i tak pojawią się, tym lepsze, im mniej będziecie z dzieckiem rozmawiać, że trzeba się uczyć, a więcej o jego hobby, kolegach i miłościach. Warto tylko przypominać dziecku, aby puszczało płyty, kiedy się bawi, odpoczywa, rysuje, maluje. To czas, kiedy metoda działa w tle i za Was bez niepotrzebnych konfliktów wypracowuje efekty.

Pięć lat doświadczeń dowodzi, że zwykle nie doceniamy własnych pociech i ich możliwości. Własne ograniczenia przemycamy dziecku - jesteś za mały, żeby smarować chleb nożem, albo uczyć się polskiego. Co to znaczy za mały? Dzieci chętnie słuchają płyt i proszą o ich włączanie, bo to dla nich łatwy i przyjemny sposób na rozwój, pozbawiony stresu i nacisku.

Przeważnie opanowują materiał w ciągu pierwszych 10-14 dni, ale warto odtwarzać płyty dłużej, zwłaszcza przed sprawdzianami lub dyktandami. Przy rytmicznych fragmentach, np. z płyty Język polski - ortografia, dzieci mają ochotę tańczyć i śpiewać. I bardzo dobrze - w ten sposób szybciej zapamiętują i można je pochwalić za zaangażowanie.

Nauka mimo woli odwołuje się do specyficznych założeń - teorii płytkiego przetwarzania, fenomenu pamięci muzycznej, bardzo krótkich powtórzeń podczas silnego skupienia uwagi u dziecka. Budowania jego własnej wiary w siebie i wewnętrznej motywacji. Świadomie wykorzystana przez Was - kochani rodzice - daje narzędzia, które wykorzystacie w przyszłości - bez względu na rodzaj przedmiotu. A efektem ubocznym są lepsze oceny.